понеділок, 30 вересня 2013 р.

УРОК - КРУГЛИЙ СТІЛ ЧИТАННЯ 4 КЛАС

Тема. Вступ до теми «Поетична світлиця». Життя і творчість великого Кобзаря. «Пророк України – Тарас Шевченко».
Мета: розпочати вивчати розділ «Поетична світлиця»;глибше ознайомити  дітей з життям і творчістю українського народного поета Т. Г. Шевченка;розвивати уміння виділяти головне, суттєве; уміння зв’язно говорити, готувати доповідь, висловлювання на задану тему; сприяти національному вихованню учнів; виховувати почуття гордості за Україну.
Обладнання: запис на дошці «Пророк України – Тарас Шевченко»; виставка дитячих малюнків до творів поета; портрет Т. Шевченка; захалявна книжечка; «Кобзар» на вишитому рушникові; український віночок зі стрічками; парти розставлені півколом; фотографії; портрети відомих українців; набір листівок  «Національний музей Тараса Шевченка»; репродукція картини «В, Жуковський» .

Хід уроку 

І. Етап орієнтації.
   1. Перегляд фотографій про рідний край.
   2. Бесіда про славетних українців.

ІІ. Етап покладання мети.
1.         Сьогодні проведемо урок у вигляді засідання Круглого столу, в ході якого ми перегорнемо нові цікаві сторінки з життя Великого Кобзаря. Спочатку будемо працювати у довідковому бюро – підготуємо виступи для кожного учасника Круглого столу. Цю інформацію ви будете досліджувати і готувати самостійно. І на кінець проведемо саме засідання.

ІІІ, Етап проектування.
     1. Розподіл завдань між учнями по дослідженню біографії Т, Г, Шевченка
     2. Самостійне опрацювання поставленого завдання. Робота «Довідкового бюро».

ІV.Етап організації виконання плану діяльності.
1.         Засідання «Круглого столу». Літературно – біографічна замальовка «Пророк України – Тарас Шевченко».
  
      Учень 1. У с. Моринці на Черкащині в хаті кріпака Григорія Шевченка , серед морозної темної ночі, блиснув на все село один вогник – це народилася дитина. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – Великий поет, буремний Тарас, незламний Кобзар. Це сталося більш як півтора століття тому. 9 березня 1814 року.
                                У селі Моринцях,
                                У сільській хатині,     
                                Уродився він на славу
                                Цілій Україні.
                                З - під низької стріхи
                                Соколом піднявся,
                                Як промовив його голос
                                Громом розлягався.
      Учень 2. Світлі дні дитинства були недовгими. Перше тяжке горе, що вразило серце малого Тараса і принесло лихо в Шевченкову родину, - смерть матері. Мачуха, яку привів батько, перетворила рідну хату на пекло: сльози, бійки, сварки, образи й приниження. На 12 році спіткало нове горе – раптово, простудившись у дорозі, помер батько.
      Учень 3. Хлопчик, залишившись круглою сиротою, був недоглянутим і беззахисним. У нього рано проявилися здібності до малювання. Прагнучи здобути освіту, стає наймитом дяка у школі. Пізніше шукає в сусідніх селах учителя малювання , 13 – річним пасе ягнят. А потім стає козаком пана Енгельгарда. Доля привела 17 – річного Тараса до Петербурга, пишної і величавої столиці Російської імперії, до міста, де він прожив уцілому 17 років, де сталися важливі події його життя, де він став художником і вільною людиною.
      Учень 4. 22 квітня 1838 року пан видав вільну своєму кріпаку Тарасові Шевченку. Це сталося завдяки відомим діячам живопису і літератури того часу: В. Жуковському, К, Брюллову, Є, Гребінці, В, Григоровичу, А. Мокрицькому, які зібрали і заплатили за поета 2500 крб. Ще одна подія, знаменна не тільки в житті Тараса, а й важлива для всієї України = вихід у світ книги віршів «Кобзар» у 1840 р. Справді, «Кобзар» належить до тих книжок, які найбільше друкують і читають у всьому світі. То святиня, національна Біблія України,
                               Москва задрижала,
                               Гнівом запалала,
                               Бо розбудив тую волю,
                               Що приспана спала.
                               Бо збудив ту думу,
                               Що в степу розлогім
                               На широку Україну
                               Шукала дороги.
     Учень 5. За бунтівливі вірші Шевченка жорстоко покарали – 10 років солдатської муштри, які й підірвали його здоров’я. Вирок царя мав означати й духовну смерть Кобзаря – йому заборонялося писати й малювати. Але зболена душа не могла мовчати – писав і малював, ховаючи у «захалявні книжечки».
                              Чув, як його кличе
                               Земля – рідна мати,
                               Щоб за неї до двобою
                               З москалями стати.
                               Розбивав кайдани,
                               Розбивав окови,
                               І змагався з ворогами
                               Всемогучим словом.
    Учень 6. Через 10 років поета звільнили, він повернувся у Петербург, 1859 року ще раз, втретє й востаннє відвідав Україну. Хворий поет доживав свій страдницький вік у Петербурзі. Уже будучи хворим, видав український буквар для недільних шкіл, планував видати ряд підручників.
                               Не встоялась кривда,
                               Насила кривава,
                               По всім світі розійшлася
                                Тарасова слава.
                                І світові всьому
                                Голосить широко,
                                Що діждалась Україна
                                Свойого пророка.
    Учень 7. Помер Т. Шевченко 10 березня 1861 р. Його поховали на Смоленському кладовищі в Санки – Петербурзі. Але у травні цього ж року тіло Великого Кобзаря було перевезене в Україну. З того часу 22 травня – День пам’яті поета, день національного трауру України. Світлий нетлінний образ степової Чернечої гори – могили Великого Кобзаря – став національною святинею.
                               Другого такого
                               Між нами немає,
                               Що від краю і до краю
                               Світ про нього знає.
                               Другого такого
                               Нема і не буде ,
                               Щоб так його величали
                               По вік – віків люди.

V.Фізкультхвилинка.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
-           Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарями вчителя.

VІІ. Рефлексія – підсумок уроку.
1.         Гра «Мікрофон»
2.         Які враження від уроку?
3.         Які сторінки з життя Великого поета були найбільш хвилюючими?
4.         Чому Т, Шевченка названо пророком?
VІІІ. Домашнє завдання з інструктажем.

      С, 35 – 37, розповідати біографію Т, Г, Шевченка.

УРОК – ПОДОРОЖ УКРАЇНСЬКА МОВА 4 КЛАС

Тема. Повторення і узагальнення вивченого про займенник.
Мета: повторити і узагальнити знання учнів про займенник як частину мови; у ході гри – подорожі розвивати інтерес до мови,  мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: карта подорожі, премія «Золоте перо», скринька для жеребків, жеребки, записи на дошці, картки із завданнями. 


Хід уроку


І. Перевірка домашнього завдання. Розвиток зв’язного мовлення. Номінація «Золоте перо».
   1. Оголошення відкриття конкурсу на кращий твір.
   2. Запис на участь у конкурсі.
   3. Жеребкування черговості виголошування творів.
   4. Презентація творів.
   5. Підсумки журі. Вручення премії «Золоте перо».
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
1.         Сьогодні на уроці повторимо вивчене про займенник. Проведемо гру-подорож до Країни Знань.
ІІІ. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу. Початок подорожі.
1 Зупинка «На автозупинці». Гра «Мозковий штурм».
      Завдання: прочитати початок діалогу. Закінчиити розповідь про займенник (за вправою 66).
Учитель: Сьогодні ми повторимо й узагальни¬мо відомості з теми «Займенник». Спробуйте колек¬тивно скласти повідомлення про цю частину мови. Починай, Андрійку.
Андрійко: Займенник — нечисленна частина мови — менше 100 слів,— але за частотою вживання
вона стоїть на третьому місці серед частин мови. Це пояснюється тим, що у процесі спілкування постій¬но виникає потреба вказувати на осіб і предмети, що оточують нас. І цю роль виконує займенник...
1.         Яка частина мови називається займенником?
2.         Які займенники належать до особових? Чому вони так називаються?
3.         За якими ознаками займенники відносяться до певної особи?
4.         Як відмінюються займенники, що належать до: а) 1-ї особи; б) 2-ї особи; в) 3-ї особи?
5.         Якими членами речення бувають займенники?
6.         Як пишуться займенники з прийменниками?

•         Зупинка «Таємниці дрімучого лісу». Гра «Будемо редакторами».
   Завдання: перебудувати текст так, щоб розповідь велася від 3 – ї особи.
Я — єгер, охороняю заповідні угіддя від браконьє¬рів, стежу за порядком, а взимку допомагаю, чим мо¬жу, птахам і звірам. Ось і зараз у рюкзаку за спиною в мене—добрий пуд «мішанки»: вівса 'з ячменем. Я розсипаю її шаром з долоню завгрубшки у затишку за копицями сіна або ж на відкритих ділянках степу, які продуває вітер. Тут годуються плече до плеча зайці й сірі куріпки, часом навідуються косулі.
Розсипавши поживу, я поспішаю до ставка — прорубувати ополонки. Щоб рибі легше дихалось...
Не один піт зійшов з мене, доки нарубав тих опо¬лонок... Але схоже, що я не припізнився: до продух -вин живим сріблом ринув дрібняк — пічкурі, плітки, верховодки.
За В'ячеславом Севастьяновым
Пуд — міра ваги, що дорівнює близько 16 кг.

•         Зупинка «На гостинах у Баби Яги». Робота в групах.
   Завдання: зі слова скласти якнайбільше особових займенників  у різних формах.
Насмішкуватий, яйцезаготівельний, повітряно-морський.
•         Зупинка «Лісова школа».
Завдання: Розгадати кросворд «Ми»(за вправою 75).
•         Зупинка «Відпочинок біля вогнища». Фізкультхвилинка.
•         Зупинка «Морські пригоди». Самостійна робота.
Завдання: списати прислів’я, підкреслити особові займенники.
Їй кажи — овес, а вона каже — гречка. Ви — нам, а ми — вам. З ним каші не звариш. У нього сім п'ятниць на тиждень.

•         Зупинка «Безлюдний острів».
   Завдання: списати словосполучення, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібні            формі ( за вправою 72).
Просити у (він), згадувати (я), вдячний (ви), спілку¬ватися з (ми), дружити з (ти), подорожувати з (вони).
•         Зупинка «Сторожовий пес».  Робота за варіантами І  ІІ.
   Завдання: вставити особові займенники в речення (за вправою 73).
... малюю.. ... читаєш. ... відпочиває. ... їдемо. ... слухаєте музику. ... повертаються додому.
•         Зупинка «Вартовий Орлине Око».
   Завдання: з пісні «Найдорожча спадщина», у виконанні Р. Кириченко, виписати займенники.
•         Зупинка «Країна знань». Узагальнююча бесіда.
1. Які займенники належать до особових?
2.         Чому вони так на¬зиваються?
3.         Визначте, про які займенники йде мова, якщо вони вказу¬ють: а) на 3-тю особу однини жіночого роду; б) на 1-шу особу множини; в) на 2-гу особу однини; г) на 3-тю особу множини.
4.         З'ясуйте, форми яких відмінків поданих займенників про¬пущено: а) ти, тобі, тобою, на тобі; б) мене, мені, мною, на мені; в) нас, нам, нами.

ІV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завданя. с. 40 – 41, вправи 74 (1), 76, диференційовано, с. 41, запитання. 

УРОК-ГРА «БРЕЙН-РИНГ» УКРАЇНСЬКА МОВА 4-Й КЛАС

Тема. Повторення вивченого матеріалу за І семестр.
Мета: у процесі гри перевірити в учнів сформованість уміння виконувати різні види роботи стосовно опрацьованого матеріалу, рівень орфографічних навичок; закріпити знання учнів; розвивати мислення, зв’язне мовлення; виховувати почуття колективізму, любов до рідної мови.
Обладнання: дзиґа-вказівник, пронумеровані конверти із завданнями, емблеми команд, жеребки, скринька для жеребків, «крапельки знань», скриньки для «крапельок знань», емблема для фізкультхвилинки, гонг, молот, плакат «Брейн – ринг», мікрофони, магнітофон, аудіозапис пісні «Мамина вишня» .

Хід уроку

І. Етап орієнтації.
   - Пропоную розпочати урок з таких прекрасних слів:
   Діти:  Мову рідну я вивчаю,
               Її люблю, не забуваю,
               Рідну мову буду знати,
               Берегти і поважати.

ІІ. Етап покладання мети.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Проведемо його у формі гри «Брейн-ринг», в ході якої будемо виконувати завдання у конвертах. Повторимо матеріал з тих тем, які ми вивчали у І семестрі: «Текст», «Речення», «Іменник», «Прикметник».
- Слово – брейн – у перекладі з англійської мови означає - мозок .А ринг – це місце для змагань. Отож, урок – це змагання розумників, знавців мови.

ІІІ. Етап проектування.
1.Поділ на групи – команди за допомогою гри «Знайди стіл, де розквітла
  твоя квітка».
   АБВГДЕйки
   МОВОЗНАВЦІ
2. Психологічна підготовка до участі в грі
- Від чого залежить успіх роботи на уроці?
Діти: Не просто відповідати, а міркувати.
- Повторимо правила спілкування в групах-командах.
Діти:  1. Працювати дружно.
2. Відповідати чітко.
3. Не перебивати товариша.
4. Поважати думки кожного.
5. Виконувати завдання вчасно.
6. Не хвилюватися, зберігати спокій.
7. Бути впевненим.
- Команди готові до початку гри?
Діти: Так.

ІV. Етап організації виконання плану діяльності.
1.         Інструктаж гри.
Команди виконують завдання по черзі. За правильну відповідь одержують червону крапельку знань, за неповну відповідь – синю, за неправильну відповідь – чорну. Час для обговорення питань – 1 хв. Відповідаємо чітко, коротко, у мікрофон.
2.         Жеребкування команд.
3.         Гра «Брейн-ринг» (завдання в конвертах).

V. Фізкультхвилинка – хвилинка відпочинку «Музична пауза».
Раз! Два! Всі пірнають.
Три! Чотири! Виринають.
П’ять! Шість! На воді
Кріпнуть крильця молоді.

VІ.Продовження гри «Брейн-ринг»
VІІ. Підведення підсумків гри.
1.         Визначення команди-переможця способом підрахунку одержаних «крапельок знань».
2.         Вручення нагород: «Команда-переможець», «Найактивніша команда».

VІІ. Рефлексія – підсумок уроку.
- Які враження від уроку?
- Чому вдалося виконати завдання?
- Чи виправдались ваші очікування?
- Якими прикметниками охарактеризуєте урок?
- Не забувайте користуватися правилами, які вивчали на уроках   української мови.    



Завдання в конвертах
1.         Вивчіть вірш напам’ять. Яке це речення за метою висловлювання? Доведіть свою думку.
 Вивчайте, любіть свою мову,
Як світлу Вітчизну любіть,
Як стягів красу малинову,
Як рідного неба блакить.

2.         Складіть і запишіть прислів’я про мову.
1.         Лине, серця, до, а, не, слово, стріла.
2.         До, язик, Києва, доведе.
3.         Словом, за, кишеню, у, не, полізе.

3.         З пісні Р. Кириченко «Мамина вишня» виписати всі іменники з першого куплету.

4.         З поданих слів утворіть речення. З речень утворіть текст. Доберіть заголовок.
Принесла, дзьобі, у вона, жолудь.
Восени, цікаво, лісі, в.
Його, під, ховати, почала, коріння.
Прилетіла, ось, і, сіла, сойка, пеньок, на.

5.         Відредагуйте текст, доповнюючи його прикметникам так, щоб можна було відчути красу природи вранці.
Аж ось зайнявся ранок. Із-за обрію викотилося сонце. Туман почав       танути, тулитися до землі. Скрізь заблищали краплини роси.

6.         Поділіть текст на речення.
Їжачок боїться води хитра лисиця закочує їжачка в річку у воді їжачок розгортається тоді лисиця хапає його зубами.

7.         Перебудуйте розповідні речення у спонукальні. Знайдіть у реченні звертання.
Навесні журавлі повернуться в рідні краї.
Учні з цікавістю слухали розповідь екскурсовода.

8.         Знайдіть звертання у реченнях. Визначте тип речення за метою висловлювання.
Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов!
І я, твій син, Вітчизно, зростав під небом чистим і змужнів.

9. Доберіть і замініть у кожному словосполученні слово «добрий» близьким за значенням.
Добрий чоловік,
Добра звістка,
Добрі знання,
Добре яблуко,
Добрий урожай.

10. Провідміняйте прикметник. Виділіть закінчення.
          Зелений

11. Побудуйте тематичну павутинку «Іменник».

12. Закресліть зайві слова.
Хвиля, хвилюватись, хвилина, хвилювання, схвильований.
Швидко, скоро, прудко, хутко, жваво, повільно.
Відважний, сміливий, безстрашний, хоробрий, сильний.

13. Переставте речення так, щоб утворився текст.
У лісі.

                 З хлопцями був собачка Дружок.           Біля ялинки хлопчики знайшли мале білченя.          Був теплий сонячний день.           Там було гарно і весело.          Хлопчики гарно провели день.            Василько взяв його і посадив на дерево.              Василько і Петрик пішли в ліс.

14. Поясніть вислови.
 Наговорити сім мішків гречаної вовни.
Сім п’ятниць на тиждень.
Відчувати себе на сьомому небі.
Обходити десятою дорогою.

15. Полічити, скільки іменників зустрічається у тексті.
Вогонь – це велика руйнівна сила. Часто пожежі виникають внаслідок пустощів дітей із сірниками. Від вогню можуть загинути не тільки винуватці пожежі.

16. Бліц-гра. «Скажи одним словом».
1.         Тоді, коли буває осінь, осінньої пори.
2.         Апарат із сигнальним дзвінком і трубкою для розмов.
3.         Кожної години.
4.         Водна оболонка, що вкриває більшу частину земної кулі.

17. Додай слівце – відгадай що (хто) це.
1.         Задзвенів на столі ….
2.         Художник намалював …Пушкіна.
3.         Тисяча метрів – це ….
5.         Зв’язна розповідь називається ….
6.         Прикметники означають …предметів.

18. Прочитай словникові слова, переставивши букви місцями.
Нежнеір - …, тецнем - …, накео - …, йольімн - …, лобтуф - ….

18. Підкресли іменники у формі орудного відмінка. Познач закінчення.
Голкою криниці не викопаєш. Привик з бідою, як риба з водою. Ми збираємо його пашею, а воно нам платить кашею. Не пером пишуть, а розумом.

19.  Запиши подані іменники у формі орудного відмін¬ка однини.
Будяк — ….                     Вогонь - ….
Місяць — ….                   Плащ - ….


20.  За допомогою питань і стрілок доведи, що однорід¬ні члени речення мають залежні слова.
У Карпатах ростуть високі смереки, куче¬ряві буки, кремезні дуби.

21.  Постав розділові знаки, де це потрібно.
Сонце пізно встає і рано лягає. Вітер холод¬ний виє гуде зносить із дерева листя руде. Лю¬бив батько дочку за світлий розум за веселу вдачу за пісню. Узимку сонце світить але не гріє.

22.  Підкресли іменники-синоніми. Познач їх рід і число.
1)3а селом прокричали лелеки і холодний, як лід, залишили на обрії слід. Сонце схо¬валось за горизонт.
2) Тривога оселилась у неї в серці. Тетяна відчула легке хвилювання.

23. Добери антоніми до поданих іменників. З однією парою антонімів склади речення.
Сміх —  … .                                   Захід —  … .  
Бідність  — … .                            Відкриття —  … .  

24. Закінчи висловлювання.
Зв'язну розповідь називають … .


25.  Прочитай текст. Добери до нього заголовок.
Найбільша тварина у світі — беззубий кит. Він важить близько 122 тонн. Живе беззубий кит у Північному Льодовитому океані. Ди¬хає він легенями. На лобі у нього є дві дірки-дихала. Через них повітря йде в легені. Набере в них повітря і пірнає під воду. Під водою кит може бути десять хвилин, а іноді й довше.

 26. Познач послідовність частин тексту.  Укажи тип тексту.
       Зійшло сонце. Подивилося на берези й не впізнало їх — у зелених косах золоті стріч-ки. Сміється сонечко, а берези сумують.
       Ростуть над ставком дві берези. Стрункі, білокорі. Розпустили берези зелені коси. Вітер віє, розчісує їх. Тихо шелестять листям берези, про щось розмовляють.
       Уночі стало холодно. Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золоті стрічки. Вплели берези стрічки в зелені коси.
Текст -  … .

27.  Допиши закінчення прикметників.
На   висок___   ялинці,   молодш___    брату, зелен___  гаю,   вірн___       подруги,   хоробр___ воїном, складн___   задачу, останн___   поїздом.

28.  Склади і запиши речення з поданих слів. Познач число, рід і відмінок прикметників.
Хмаринка,   ясний,   жодний,   на,   не,   було, небі.

29.  До кожного іменника добери й запиши прикмет¬ник. Укажи рід і число прикметників.
 …горіх.
 …полиця.
 …хутро.
 …сигнали.

30. Укажи відмінок прикметників. Познач закінчення.
Небо   простягалося   над   полем   неосяжною синьою дугою.  У старій хатинці біля теплої печі примостилося мале цуценя.

31. Підкресли   слова,   основа   яких   закінчується   на м'який приголосний.
Широкий, хмарний, обідня, домашнє, цікаве, літня, знайоме, дружній, порожній, пізня.

32. Розкрий дужки, запиши прикметники у формі відповідного відмінка.
Софійка  відпочине в (літній)  таборі.   На   (передній) плані
зображені ведмежатка.  Я люблю ходити босоніж по (рання)  росі. На (молода) яблуньці з'явилися перші плоди.  (Рідна)  матусі ми дякуємо усе життя.

33. Напиши прикметники у множині.
Глухий —                        Цегляний —
М'який —                        Щасливий —
Черствий  —

34. Розбери подані прикметники за будовою.
Календарний,      харківським,      трав'яних,  маленькі.

35. Встав пропущені букви. Укажи відмінок прикметників. Познач закінчення.
Ночі стояли місячн___ .  Незабаром  на ши¬рокому чистому дзеркалі озера він  розгле¬дів  промінці рябеньк__ . Вони розбігалися в  різн___     сторони під гостр___   кутами.

36.  Впиши прикметники, щоб вийшли словосполучення.
 … дощами
У … снах
З … гір                По … кольорах

37. Запиши прикметники у множині
Чесний - ….
Холодний - ….
Святковий - ….
Сильний - ….
Паперовий - ….

38. Розбери подані прикметники за будовою.

Тихенькі,  водна,  морквяним,  полтавськими.

УКРАЇНСЬКА МОВА (НАВЧАННЯ ГРАМОТИ: МОВА І ЧИТАННЯ) 1 КЛАС



Тема. Закріплення звука (ш), вивчення букви Ш. Формування аудіативних умінь за віршем Н. Кир’ян. Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами – назвами предметів, які намальовані у віночку. Диференційований підхід у формуванні вмінь читати. Розвиток мовлення за віршем В. Сосюри «Орися кошика взяла».


Мета: закріпити артикуляцію звука (ш), вивчити букву ш; формувати в школярів уміння читати слова з буквою ш; розвивати фонематичний слух, мовлення; поповнити словниковий запас школярів словами «шахта», «шуліка», «шипшина»; виховувати доброзичливість, милосердя, викликати бажання приходити на допомогу тому, хто потрапив у біду.
Обладнання: презентація «Казкові герої в небезпеці»; ноутбук; казковий герой Бабуся Шапокляк; аудіозапис «Пісенька Бабусі Шапокляк»; музичний центр; запис на дошці акровірша «Шуліка»; анаграми, ребуси; аудіозапис пісні Р. Кириченко «Мамина вишня»; шило; малюнки шуліки, шпака, миші; розрізна азбука; звукова каса; листівки-дарунки.



Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Вітання з гостями, учителем.
Вчитель. Нумо, діти підведіться,

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок.
Діти. Дзвоник кличе всіх у клас.
Розпочать навчання час.
Вчителька іде до нас.
Привітаємося враз.
1. Добрий день!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступна бесіда.
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо його у формі гри «Поспішаємо робити добро». Згадаємо ланцюжок добра:

- Як мені тобі віддячити?
- Зроби добро тому, хто потрапив у біду!
2. Знайомство з казковим героєм – Бабусею Шапокляк.
- Діти, чи чуєте ви якусь дивну мелодію?

3. Аудіозапис «Пісенька Бабусі Шапокляк».
- Хто це співає?

- Що ви про неї знаєте?
- Дивно, чому це Бабуся Шапокляк завітала до нас на урок, адже вона зовсім не любить робити добрі справи?
- А давайте переконаємо її змінити думку і приєднатися до нас.
4. Артикуляційна хвилинка.
- Який звук чуємо на початку слова «Шапокляк», «шість»? Які це звуки?
- Як позначається звук (ш), (ш’)?
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми вивчимо букву Ш, закріпимо знання про звуки, які вона позначає; вчитимемося читати та розуміти нові слова з буквою Ш; проведемо гру «Поспішаємо робити добро», а також зробимо багато корисних і добрих справ.

IV. Вивчення нового матеріалу. Гра «Поспішаємо робити добро».
1. Бесіда.
- Отож , вирушаємо у дорогу. А щоб швидко нам потрапляти з однієї казки до іншої, ми скористаємося повітряною кулею.
- Та де ж вона? Чомусь досі не прибула?
- Діти, я все зрозуміла. Це Бабуся Шапокляк хоче нам перешкодити зробити першу добру справу. Але не хвилюйтеся, я знаю, як її задобрити: вона дуже любить вивчати скоромовки. Коли вона буде задоволена, то обов’язково поверне нам повітряну кулю.
2. Робота над скоромовкою, чистомовкою.
- Що шукаєш, мишо? Киш!
Шурхотіти вже облиш!
Ша! Ша! Ша! – досить бігати лоша.
Шу! Шу! Шу! – я травиці накошу.
Ші! Ші! Ші! – друзі ми хороші.
Ше! Ше! Ше! – йде урок – тихіше.
3. Гра «Спіймай звук».
- Отож, ми отримали повітряну кулю і вирушаємо у гості до казки. Та знову на нашому шляху перешкода – Баба Яга не дозволяє нам долучитися до добра, бо і сама ніколи його не робила (казка «Баба Яга»).
- Але вона дуже любить гру «Спіймай звук» (плеском долонь спіймати звук (ш), (ш’)). Зіграємо?
Читання вірша Надії Кир’ян – с. 136, Буквар.
1. Знайомство з буквою Ш.
- Які звуки найчастіше ми чули у скоромовці та чисто мовці?
- Звуки (ш), (ш’) на письмі позначаються буквою Ш.
Правило: Буква Ш може позначати два звуки (ш), (ш’).
- Де проживає буква Ш у веселому місті Алфавіт?
2. Гра «Оживи літеру».
- А зараз настав час пофантазувати: як би ви зобразили букву Ш.
- Ви справжні фантазери! За правильно виконане завдання Баба Яга дозволяє нам зробити добру справу.
6. Гра «Врятуй Півника». Робота зі звуковою касою. Звуко-буквений аналіз слова.
- Діти, сталася біда: Лисичка вже вкотре викрала Півника (казка «Котик і Півник») і хоче його з’їсти. Ми обов’язково повинні допомогти Півникові.
- Прочитайте виділене слово у вірші. Складіть звукову модель слова: каштан.
- Скільки складів у цьому слові? Який склад наголошений?
- Назвіть звуки, букви.
7. Бесіда за малюнком – с. 136, Буквар.
- Молодці, діти, Півника врятовано! Рухаємося далі.
Фізкультхвилинка
8. Гра «Допоможи Котигорошку». Музична вправа «Уважний слухач». Аудіозапис пісні Р. Кириченко «Мамина вишня».
- Діти, зміючка Оленка хоче засмажити в пічі Котигорошка (казка «Котигорошко»). Щоб вона це не змогла вчинити, ми повинні уважно послухати пісню Р. Кириченко «Мамина вишня» і запам’ятати всі слова зі звуками (ш), (ш’).
- Чудово, нам удалося визволити Котигорошка. Молодці.
9. Гра «Обхитрити лисицю». Загадки-добавлянки.
- Діти, щоб відволікти Лисицю (казка «Колобок») та дати можливість Колобку втекти ми зараз вігадаємо загадки-добавлянки. Лисиця дуже любить їх. Отож, до роботи.
Першим я приніс весну,
Розбудив усе від сну.
Заспіваю під вікном,
Люди звуть мене… (шпаком)
Проколю я дірку вміло.
Здогадались, хто я?... (шило)
- Ще одна добра справа на нашому рахунку.
10.Читання променевих таблиць – с. 136.
11. Гра «Врятуй Зайчиків». Опрацювання акровірша «Шуліка».
- У родині Зайчиків сталася біда: затопило хатинку. Щоб врятувати їх від повені, ми повинні розшифрувати акровірш.
Ширяє над лісом високо,

У поле заверне, що обіч.
Лиш тільки прицілиться оком
І зразу пірнає на здобич.
Кролят, пташенят забирає,

А часом і курку хапає.
12. Робота з розрізною азбукою.
- Викласти слово: шуліка.
13. Читання колонок слів.
- Знайдіть і прочитайте колонку слів зі складом: шко, ша, шу.
14. Гра «Захисти качку». Анаграми: шати (тиша), шкода (дошка).
- Діти, на річці може статися трагедія. Потрібна наша допомога. Ви готові?
- Мисливець-браконьєр хоче застрелити качку. Врятувати її життя можемо ми, розгадавши анаграми.
- Перемога за нами: добро перемагає зло – ми захистили качку від браконьєра. На нас чекають інші благородні справи.
15. Гра «Звільни Дюймовочку». Опрацювання слів, зображених у віночку - с. 137.
- Нашої допомоги з нетерпінням чекає Дюймовочка (казка «Дюймовочка»). Їй хочеться вибратися на волю і ніяк не хочеться одружуватися з бридким Кротом. Щоб її звільнити, ми повинні назвати слова, намальовані у віночку та співставити їх із звуковими моделями.
16. Читання колонок слів – с. 137.
- Я дуже горжуся вами, дорогі діти. Ще одна добра справа на нашому рахунку. Дюймовочка нам дуже вдячна! А ми продовжуємо ланцюжок добра.
17. Гра «Червона Шапочка в небезпеці». Робота в групі «Живе слово».
- Діти, ви ще не стомилися? Добро робити ніколи не важко. Правда?
- Щоб відлякати Вовка від Червоної Шапочки (казка «Червона Шапочка»), нам потрібно діяти всім разом - у групі. Утворіть «живе» слово: шум, ваш.
- Це вам добре вдалося, молодці!
18. Гра «Витягни ріпку». Опрацювання вірша В. Сосюри «Орися кошика взяла» - с. 137.
- Щоб допомогти дідові і бабі вирвати ріпку із землі, ми повинні прочитати вірш В. Сосюри «Орися кошика взяла».
19. Розвиток мовлення за віршем В. Сосюри.
- Складіть питання за змістом вірша.
- Дайте на них відповіді.
20. Гра «Добра справа від Бабусі Шапокляк». Розгадування ребусів.
- Бабуся Шапокляк хоче сама допомогти тому, хто потрапив у біду: врятувати зайчатко від злого вовка. Вона навіть приготувала нам ребуси, щоб ми їх розгадали. Тоді сила наших знань прожене зловмисника.
- Молодці, діти! На цьому уроці ми з вами зробили 10 добрих справ, успішно подолавши всі перешкоди.
- Бабуся Шапокляк відтепер погоджується робити тільки добрі справи. І дуже нам вдячна, що ми її навчили це робити. На згадку про нашу зустріч вона дарує вам листівку.
V. Підсумок уроку.
1. Бесіда.
- Яку букву ми вивчили сьогодні на уроці?
- Що ми знаємо про неї?
2. Гра «Мікрофон».
- Яка добра справа вам найбільше сподобалась?
- За кого з казкових героїв ви найбільше хвилювалися?
- Яке завдання вам запам’яталося?
- Як на вашу думку, чи буде Бабуся Шапокляк відтепер робити добрі справи?
Вчитель. 
 Закінчився наш урок -
Скоро продзвенить дзвінок.
Усім дітям по заслузі
Щиро дякую вам, друзі.

ПРИРОДОЗНАВСТВО УРОК-КАЛЕЙДОСКОП

ТЕМА. Ознаки осені. Осінні місяці. Планування спостережень за природою восени. Творче завдання: складання казки по осінь.
МЕТА: ознайомити учнів з осінніми місяцями; розкрити походження назв місяців осені; вчити описувати красу природи восени та позитивні емоції, які вона викликає; розвивати вміння бачити ознаки осені у живій та неживій природі, уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до природи.
ОБЛАДНАПННЯ: ноутбук, мультимедійна презентація до вірша Я. Щоголіва «Осінь»; флеш носій із записом музики А. Вівальді «Пори року. Жовтень» та «Пісні про осінь»; лялька у костюмі осені; кошик із фруктами; парасолька; букет осінніх квітів; тема уроку «Ознаки осені. Осінні місяці»; картки для індивідуальної роботи; картки для створенні асоціативного куща «Осінь»; репродукція картини Ю.Волкова «Осінь»; ілюстрації місяців – вересень, жовтень, листопад; листочки з берези – знак повної і правильної відповіді; мікрофон.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання.
Стали, діти, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
- Привітайтеся до гостей. Сідайте.
2. Вступна бесіда.
- Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-калейдоскоп. Слово «калейдоскоп» іншомовного походження і означає – дитяча іграшка, всередині якої віддзеркалюються різнокольорові барвисті скельця, які постійно змінюються. Тобто, це швидка зміна подій, вражень, образів. Отож, сьогоднішній наш урок буде насичений великою кількістю цікавих завдань, ігор, вправ та проблем, які ми будемо розв’язувати спільно. За правильні відповіді та активну роботу на уроці ви будете отримувати листочок з берези. У кінці уроку підведемо підсумки, хто найбільше назбирав листочків, той має найкращі знання.
ІІ. ХВИЛИНКА ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ.
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць? Яке число?
— Тепло чи холодію надворі?
— Який стан неба?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1. Робота на картках
Картка №1
Чому бувають пори року?
- Земля рухається навколо Сонця;
- Земля не рухається;
- Сонце сходить і заходить.
Картка №2
За допомогою гномона визначають…
- скільки днів має рік;
- яка висота Сонця над горизонтом;
- які явища природи бувають.v Картка №3
Чому буває день і ніч?
- Земля не рухається;
- Земля обертається навколо своєї осі;v - Сонце лягає спати.
IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Робота над загадкою
- Щоб дізнатися що ми будемо вивчати сьогодні на уроці, потрібно з’ясувати, хто прийшов до нас на урок і ховається тут за строкатою парасолькою? А для цього потрібно відгадати загадку.
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
— Які слова допомогли вам відгадати загадку? (Розфарбувала, жовті шати одягає, жде білу сестрицю.)
2. Знайомство з Осінню.
- Тож, як звати дівчинку?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про ознаки осені, її красу, вивчимо назви осінніх місяців, складемо казку про осінь. Будемо вчитися спостерігати за природою та розв’язувати проблемні завдання. Ці вміння вам будуть потрібними у житті.
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Побудова асоціативного куща «Осінь».
- Діти, дівчинка Осінь хоче знати, що у вас спливає у пам'яті, коли я говорю слово «осінь»?
ОСІНЬ – жовте листя, школа, дощ, падає листя, холодно, вересень, свято Знань.
VІ. Фізкультхвилинка.
Трави ростуть низенько – низенько.
Дерева ростуть високо.
А ми ідемо тихо,
Щоб не зробити нікому лиха.
Вітер дме сильно – сильно,
Дерева гойдає невпинно.
А нам у класі затишно
І ми до занять готові сісти.
VІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.
1. Проблемне завдання.
- Діти, дівчинка Осінь пропонує послухати вірш та переглянути мультимедійну презентацію до вірша Я. Щоголіва «Осінь» і сказати: чому вірш такий сумний?
Осінь
Висне небо синє,
Синє, та не те;
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси;
Ніде приліпитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить;
Листя пожовтіле
З дерева летить.
Хоч би де замріла
Квіточка одна;
Тільки й червоніє
Що горобина.
Здалека під небом,
В вирій летючи,
Голосно курличуть
Журавлів ключі.
(Я. Щоголів)
2. Перегляд мультимедійної презентації до вірша Я. Щоголіва «Осінь».
3. Розповідь учителя про осінь.
- Зменшення світла і тепла, зміна кольорів у природі означають наближення осені. Перший місяць осені за календарем — вересень. Його назва пов'язана з рослиною — верес. Цей вічнозелений кущ квітує з серпня і до кінця жовтня, є цінним медоносом. До цього в кожному регіоні були свої назви: зарев, бабине літо. З приходом вересня в природі відбуваються суттєві зміни. Подих осені відчувається у вечірній і нічній прохолоді, вранці звисають густі тумани, падають на землю перші приморозки. Вересень вважається вередливим. Він може подарувати яскраве сонце і забивні дощі, прохолодну ніч і теплий тихий день — коли над головами пливе павутиння, так зване «бабине літо». Не випадково про нього кажуть: «Вересневий час — сім погод у нас: гріє, віє, туманіє, холодніє, гуде ще й згори йде!» Помітно скорочується день. Впевнено входить осінь у свої права. Наступний місяць осені — жовтень. Назва пов'язана з кольором, який переважає в цей час.. В Україні побутували й інші місяценазви: грязень, весільинк. На осінніх полях і луках стало зовсім порожньо.Листопад сумний місяць. Зникають яскраві барви, з дерев опадає останнє листя, ліс стає незатишним, непривітним. Стало тихо в садах і парках. Небо насупилось, стало свинцево-сірим. Досить цікавими є інші місяценазви листопада: напівзимник, ворота зими, падолист. Короткі дні у листопада. Вранці стелиться над землею туман, хмари низько опускаються.
4. Робота над загадками про осінні місяці.
- Наступне завдання від дівчинки Осені будуть загадки. Вона хоче перевірити, як ви запам’ятали назви осінніх місяців.
1. В школах дзвоник продзвенів,
Школярів дім знань зустрів.
В лісі виросли грибочки,
У опеньках всі пеньочки... (Вересень)
2. Мов вогонь, палає світ,
Полетіло листя з віт...
Пташки в вирій відлітають,
Хмарки дощик розсипають... (Жовтень)
3. Вправо, вліво, вниз, назад —
Всюди справжній листопад.
Трішки ще — і вже зима,
От і осені нема… (Листопад)
5.Милування репродукцією картини Ю. Волкова «Осінь».
- Нещодавно дівчинка Осінь побувала у художньому музеї на виставці репродукцій картин відомих художників. Їй дуже сподобалась репродукція картини Ю. Волкова «Осінь». Вона пропонує і нам помилуватися нею.
- Яка пора року зображена?
- Які фарби використав художник?
- Яка вода у річці? Яке небо?
- Який місяць зобразив художник?
- Який настрій викликає картина?
- VІІІ. МУЗИЧНА ПАУЗА.
- Закрийте оченята і послухайте музику італійського композитора Антоніо Вівальді «Пори року. Жовтень».
- Що ви уявляли, слухаючи музику?
ІX. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Робота з підручником с. 16-17. Гра «Мікрофон».
- Для кожного з вас дівчинка Осінь приготувала індивідуальне завдання: що говорять у народі про осінні місяці? (Вересень – хмурень; жовтень – як не з дощем, так із снігом; листопад - «строкатий місяць» ).
- 2. Робота в зошиті с. 6,7.
А) Проблемне завдання (завд. 1).
- Знову дівчинка Осінь приготувала вам проблемні запитання (завд. 1). Гра «Впізнай місяць».
- Ця рослина з ніжними рожевими і фіолетовими квіточками цвіте на початку осені. Вона зветься верес. Назва якого місяця походить від цього слова?
- Колір, яким ви розфарбовуєте осіннє листя кленів і беріз, дан назву наступному місяцю осені. Як він зветься?
- Мов казкові пташки, летять і поволі падають на землю листочки в останньому місяці осені. Це...
Б) Самостійна робота (завд. 2)
- Який місяць ми називаємо «ворота зими»?
В) Сюрприз від дівчинки Осені - букет осінніх квітів (завд. 3).
- Дівчинці Осені дуже подобається у нас на уроці, тому вона приготувала нам сюрприз - букет осінніх квітів.
- З яких квітів він складається?
Г) Підготовка подарунка для Осені – малюнок (завд. 4) на фоні «Пісні про Осінь».
- Давайте приготуємо дівчинці Осені подарунок – малюнок.
3. Творче завдання. Складання казки про Осінь
— Я думаю, що Осінь буде задоволена, коли ми складемо цікаву казку про її синочків. А розпочнемо її так, як за¬звичай починаються казки.
Жила-була на світі Осінь...
— Як звали синочків Осені? (Вересень, Жовтень, Листопад — сини Осені.)
— Де вони жили? (Жили вони окремо від своєї матусі.)
— Що вирішила Осінь одного разу зробити? (Вирішила відвідати своїх синів.)
— До кого першого Осінь пішла в гості? (До Вересня.)
— Що вона побачила в господарстві старшого синочка? (Син веселий, ла¬гідний, багатий.)
— Чим же порадував її середній син? (Різнокольоровим убранням дерев, зо¬лотими килимами.)
— Як зустрів свою матір Листопад? (Голими деревами, пустими полями.)
— Що зробила Осінь потім? (Сумна та стомлена повернулася додому і заснула міцним сном на цілий рік.)
Зразок
КАЗКА ПРО ОСІНЬ
Жила-була на світі Осінь. У неї були сини — Вересень, Жовтень, Листопад. Вони жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають. Спочатку заглянула в господарство старшого сина Вересня. Там вона поба¬чила свого сина лагідного, веселого, багатого, щедрого. Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зу¬стрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі. Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Засмутилася матуся, повернулася до¬дому стомлена й заснула міцним сном на цілий рік.
X. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ.
1. Заключна бесіда.
- Хто до нас завітав у гості?
- Чи знаєте ви синів Осені?
- Що найбільш цікавим було на уроці?
2. Підбиття підсумків.
- Діти, порахуйте свої листочки, які ви одержали за роботу на уроці.
- Хто ж має найкращі знання?
3. Гра «Дарунки Осені».
- Ходить осінь у вінку,
Пісеньку веде дзвінку,
Носить дині в клуманці,
Виноград і кавунці,
Носить груші, огірки
Й нас частує залюбки.
(Учитель пригощає дітей із кошика яблуками)
. XІ. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.
С. 15-18. Під час прогулянки, дорогою до школи (дому) спосте-рігайте за змінами у живій і неживій природі у різні пори року (місяці). Свої спостереження записуйте у зошит. Обов'язково зазначайте дату побаченого. За можливості, фотографуйте або замальовуйте побачене.
- Продзвенів уже дзвінок –
Закінчився наш урок.
Усім дітям по заслузі
Щиро дякую вам друзі